chana@authentic-clinic.co.il
052-4663665 לשאוף. להעיז. להצליח


דאגה מתח וחרדה לשלום בריאות הילדים

שאלה
בתקופה האחרונה ילדיי חלו לעתים קרובות. אומנם היה מדובר במחלות חורף קצרות ופשוטות, אבל בכל פעם חשתי כאילו שחלילה משהו עומד לקרות להם. לא הצלחתי לישון בלילות, ופעם בכמה דקות הייתי ניגשת לבדוק שהם נושמים. כולם כבר הבריאו ורווח לי, אבל אני שואלת את עצמי האם ייתכן שההתנהגות שלי היא קיצונית, והאם יש דרך לשנות זאת.


חנה שוורץ, מטפלת, יועצת ומאמנת אישית
מנהלת 'אותנטיק – תנופה לחיים מאושרים', משיבה:
משאלתך מובן שאת אמא מסורה ואחראית שנוטה לשמור ולהגן על הילדים יתר על המידה, עד כדי כך שבמצבים מסוימים המסירות והאחריות שלך חוצות את גבולות הנורמטיביות ואת נכנסת למצב של דאגנות יתר וחרדה לשלום הילדים.
המצב שאת מתארת נראה מעל פני השטח כמצב נורמטיבי לחלוטין שכולנו עוברים בחורף עם הילדים, כמו שציינת: "מחלות חורף קצרות ופשוטות", אבל אצלך זה נתפס כמצב הישרדותי ומסוכן והתגובה הרגשית שלך מגיעה בהתאם.

השאלה שאת שואלת את עצמך: האם ייתכן שההתנהגות שלי היא קיצונית, והאם יש דרך לשנות זאת? התשובה היא ברורה - התנהגותך בוודאי קיצונית וחשוב מאוד למצוא דרך לשנותה.

כדי למצוא את הדרך הנכונה לשינוי ננסה להבין מהו הגורם להתנהגותך ובהתאם לכך כיצד ניתן לצאת מהמצב. כולנו מכירים את רגש הפחד, אשר הוא למעשה אחד ממנגנוני ההישרדות שלנו. לפחדים יש מטרה, והמטרה של הפחד היא לגרום לנו לפחד מדברים שעלולים לפגוע בנו, או גרוע מכך – לסכן את חיינו. טוב מאוד שהפחד קיים אצלנו, כי הוא מהווה מנגנון הישרדות.

לעומת זאת, קיים גם פחד אשלייתי - כאן מדובר בתחושת פחד שעולה בנו מדברים שכבר לא קיימים, או מדברים שאנחנו מדמיינים שיכולים לקרות (אך הם לא קוראים). לפעמים הפחדים האלו תוקפים אותנו בעוצמות כה גבוהות, עד שהם משתקים לנו את החיים השגרתיים ומונעים מאתנו להגיע למקומות מסוימים.


אצלך, אמא מסורה ואחראית, קיים ככל הנראה פחד אשלייתי והוא זה שמצליח לגרום לך לתחושות של חרדה ופאניקה.
כדי להצליח להשתחרר מהפחד האשלייתי עלייך לפתח דיאלוג עם הפחד, בו אינך מסתמכת על הדמיון, אלא אך ורק על העובדות. לדוגמא: אם לילד שלך יש חום, עלייך לדאוג להוריד לו את החום, ואילו כאשר הוא מפתח שיעול, את צריכה לבדוק אם הריאות שלו נקיות, אם את חוששת מאיבוד נוזלים, תדאגי להחזיר את הנוזלים לגוף. לצורך פעולות אלו ייתכן ויהיה עלייך להישאר עם הילד בבית, או לקחת אותו לרופא, אבל ברגע שאת פועלת נכון ועושה את ההשתדלות שלך, עלייך לומר לפחד בצורה הברורה ביותר כי עשית מה שצריך, וכעת בורא עולם הוא זה ששומר על הילדים.

חשוב מאוד שבכל פעם כשאת חווה התקפי פאניקה או פחד, תעצרי ותבדקי שוב את העובדות היבשות. זכרי כי הפחד מגיע כתוצאה מהדמיון (שהרי ווידאת שמעל פני השטח, אין שום סיבה לדאגה) ולכן צריך לענות לו שוב ושוב רק תשובות שכליות. זוהי הדרך לנצח את הפחד ולפתח חוסן נפשי. אם בכל זאת אינך מצליחה להשתחרר מהמצב, כדאי שתפני לטיפול רגשי כדי לשחרר את מקור החרדה.
          
לשירותכם תמיד חנה שוורץ אותנטיק

בחזרה לפורום

האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים